Obchody Dnia Niepodległości w ZPE-T

Niepodległa. Nasza. Ojczyzna… Sto piąta Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była uroczyście świętowana w poszczególnych szkołach, przedszkolach i internatach Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie na przestrzeni minionego tygodnia.

W Czaplinku 8. listopada nauczyciele przygotowali Biesiadę Patriotyczną, która na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości patriotycznych w naszym mieście. Organizatorzy zaprosili do wspólnego świętowania lokalne placówki oświatowe: Przedszkole „Bajkowo”, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek, Przedszkole Edukacja, Przedszkole Publiczne w Czaplinku oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej 25+.

W tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli goście z Powiatu Drawskiego: wicestarosta Waldemar Włodarczyk, sekretarz Katarzyna Szlońska-Getke, radny Zbigniew Dudor oraz burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz. Scena Czaplineckiego Ośrodka Kultury, dzięki uprzejmości dyrektor Aleksandry Łuczyńskiej, lśniła feerią barw, rządziła biało-czerwona scenografia.

Mali wykonawcy z przedszkoli i klas 1-3 zaprezentowali pieśni patriotyczne oraz tańce w oryginalnych strojach ludowych. Uczniowie starszych klas zagrali wzruszającą scenę rozbiorów Polski i moment odzyskania niepodległości a następnie zaśpiewali pieśni patriotyczne. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej pod kierunkiem Sylwii Grabowskiej zadeklamowali wiersz zatytułowany „11 listopada” i zaśpiewali „O mój rozmarynie”. Występy zakończono wspólnym śpiewem utworu z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni pt.: „Wolność”.

9 listopada szkoła w Bobrowie gościła pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie z delegatury w Koszalinie. Podczas przygotowanego apelu uczniowie poznali Ojców Niepodległej dopasowując okazjonalne puzzle oraz ułożyli godło narodowe. Konkursy z historycznymi nagrodami były doskonałą formą nauki patriotyzmu. W trakcie uroczystości uczniowie recytowali poezję i śpiewali pieśni patriotyczne, wyrażając w ten sposób szacunek do Ojczyzny, polskiej historii i narodowych tradycji. IPN w Szczecinie umieścił z tej okazji na Facebooku post z podziękowaniami za „piękne przygotowanie do Święta Niepodległości”.

Wychowankowie internatu ZPE-T w Bobrowie po raz trzeci wzięli udział w Złocienieckich Śpiewach Historycznych, a także zatańczyli Poloneza dla Niepodległej.

10 listopada również w murach naszej szkoły, we wszystkich jej placówkach o godzinie 11:11 odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W ten sposób razem z blisko czteromilionową społecznością uczniowską budujemy i wzmacniamy jedność narodową.

10 listopada w ZPE-T w Drawsku Pomorskim odbył się podniosły apel z okazji Święta Niepodległości. Kolejny raz, podczas trwających od tygodnia obchodów sto piątej rocznicy odzyskania niepodległości, głos zabrał dyrektor ZPE-T Krystian Ignacak, który konsekwentnie zachęcał do radosnego świętowania rocznicy, wprowadzając zebranych w historyczny kontekst uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas występów uczniowie odnieśli się do minionych wydarzeń historycznych za pomocą inscenizacji upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Prezentacje muzyczno- ruchowe, a zwłaszcza śpiewane pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru a następnie wszystkich zebranych, wprowadziły podniosły, patriotyczny nastrój. Kolejny raz społeczność uczniowska i szkolna cieszyła się z faktu, że po stu dwudziestu trzech latach niewoli nasza Ojczyzna powróciła na mapy Europy. Niepodległa. Nasza. Ojczyzna.

Tekst: Małgorzata Grudziecka

Foto: ZPE-T

Scroll to Top
Skip to content